wtorek, 7 maja 2013

Sprawozdanie z konferencji „W sieci irracjonalności”



Konferencja  o nazwie „W sieci irracjonalności” odbyła się w dniach 27. – 28. kwietnia 2013 r. w Instytucie Religioznawstwa UJ przy ulicy Grodzkiej 52 w Krakowie. W pierwszym dniu konferencji, po krótkim przywitaniu, mieliśmy okazję wysłuchać wykładu opiekuna naukowego konferencji, Pani dr hab. Izabeli Trzcińskiej, wykładowcy w Instytucie Religioznawstwa UJ, o tytule „Po co nam irracjonalność?”, a następnie swój wykład „Neuroasocjacyjne modele obliczeniowe w sztucznej inteligencji dla celów formowania się wiedzy i skojarzeń” wygłosił dr Adrian Horzyk, pracownik krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej. 
Po obu wystąpieniach i krótkiej przerwie uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w dwóch równoległych blokach, gdzie swoje referaty przedstawiali studenci i doktoranci z różnych placówek naukowych, tak w Polsce jak i za granicą. Tematy przedstawianych referatów oscylowały wokół zagadnień nowych mediów, sieci internetowej i zjawiska nowych przekazów medialnych oraz ich roli w kształtowaniu się tożsamości człowieka, komunikacji międzyludzkiej, jak również ich znaczenia w rozwoju nowych form doświadczeń religijnych i innowacyjnych sposobów partycypacji w  życiu duchowym. Uczestnicy konferencji poruszali zagadnienia z różnych obszarów życia społecznego, takich jak fenomen nowoczesnych seriali czy gier internetowych, zagadnienia z dziedziny nowych zjawisk religijnych, niedawnych ruchów społecznych, specyficznych odmian magii, czy zagadnień z dziedziny filozofii czy neurobiologii.
Po pierwszym dniu konferencji uczestnicy zostali zaproszeni do kontynuowanie żywo prowadzonych po wystąpieniach jak i w czasie przerw dyskusji, w lokalu „Finka” na krakowskim Kazimierzu. W drugim dniu konferencji mieliśmy również szanse wyboru jednego z dwóch równocześnie przebiegających bloków,  kontynuujących wspomnianą tematykę.
Podczas całej konferencji goście mieli możliwość uzyskania folderów ze szczegółowym planem wystąpień, informatorów opisujących instytucje, w której całe wydarzenie miało miejsce, czyli Instytut Religioznawstwa UJ, oraz wybranych numerów „Ex Nihilo”, periodyku wydawanego przez wspomniany Instytut.
Różnorodne i wyjątkowo interesujące referaty osób często z biegunowo różnych dyscyplin naukowych oraz liczne i niezwykle ciekawe dyskusje, w których mieliśmy szanse uczestniczyć, wskazują na aktualność poruszanych podczas konferencji tematów oraz żywą potrzebę konfrontacji z nimi.
Po ostatnim panelu organizatorzy podziękowali wszystkim obecnym za spędzone wspólnie dwa dni oraz zaprosili na kolejne konferencje, które w najbliższym czasie będą miały miejsce tak na Uniwersytecie Jagiellońskim, jak i w innych ośrodkach naukowych Krakowa. 


Aleksandra Bereżnicka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz