Tematyka



Celem konferencji jest możliwie wszechstronna analiza wyobrażeń o charakterze irracjonalnym obecnych w kulturze popularnej, a przede wszystkim w rzeczywistości wirtualnej początku XXI wieku. Elementy irracjonalne były zawsze istotnym komponentem ludzkich przekonań i zachowań. Wyrażały się w nich zarówno lęk i odrzucenie, jak i fascynacja tym, co nieznane. Ze swoistą ambiwalencją wiąże się też kwestia oddziaływania elementów irracjonalnych na kulturę, mogąca mieć charakter zarówno negatywny, jak i kreatywny. Wątki irracjonalne stanowią również ważny aspekt współczesnej kultury, przy czym pojawiają się one zarówno jako kontynuacja tradycyjnych ujęć, jak i zupełnie nowe rozwiązania. Interesują nas zwłaszcza wyobrażenia odnoszące się do kondycji człowieka w kontekście szeroko rozumianej transcendencji.

Mówiąc o irracjonalności w kontekście nowych mediów, możemy użyć pojęcia "e-racjonalność"; z kolei "sieć" potraktowana może zostać dosłownie, jako World Wide Web lub metaforycznie - jako przestrzeń, w którą jednostka i społeczeństwo jest w pewien sposób "uwikłane" czy "rzucone".

Chcemy poszukać odpowiedzi na pytania czy „e-racjonalność” analizowana w kontekście ponowoczesnej antropologii stanowi przedłużenie racjonalności, irracjonalności czy jest już "trzecim bytem"? Czy to wszystko, co wybieramy w sieci (albo gdy sieć wybiera nas) jest tylko destrukcyjne i niosące przerażenie, czy też kreatywne? Czy można jasno wyznaczyć granicę między tymi elementami? W jaki sposób pragmatyczna jest „e-racjonalność” i jak się przejawia? Co możemy powiedzieć o tych fenomenach, jakie jest ich źródło? Czy „e-racjonalność” pomaga nam lepiej zrozumieć rzeczywistość?

Zapraszamy do dyskusji - w kontekście irracjonalności - nad następującymi tematami:
-specyfika internetu jako medium;
-internet jako przestrzeń symboliczna, mityczna, sakralna;
-potworność, strach, lęk i nieznane w sieci;
-literatura i sztuka, czyli twórczość w internecie (analiza przypadku);
-portale społecznościowe, blogi, gry i wszelkie formy rzeczywistości wirtualnej jako miejsce przejawiania się irracjonalności.
Zachęcamy także do przedstawiania innych propozycji w ramach nakreślonej tematyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz